Ambroň
Název: ambroň západní – ambrovník styraxový – Liquidambar styraciflua L.
Čeleď: vilínovité – HamamelidaceaePopis druhu:
Strom s průběžným kmenem, dorůstající do výšky 20 – 25 m. Koruna v mládí kuželovitá, později více kulovitá. Často větví už nízko nad zemí.Má srdčitý kořenový systém, který zasahuje daleko do půdy – vyžaduje proto dost prostoru kolem sebe.
Jednoleté výhony jsou zelené až hnědavé, později se barva mění na šedohnědou. Od druhého roku se na větvích vytvářejí korkové lišty. Borka je rozpraskaná v malá, hranatá políčka, drsná.
Listy jsou 5–7laločné, lysé, jen někdy v paždí žilek na spodní straně chlupaté, dlouze řapíkaté. Laloky jsou úzce trojúhelníkovité s dlouhou špičkou, na okrajích jemně pilovité. Jsou střídavé, což je zásadní rozdíl oproti javorům! Široké jsou 12–15 cm, shora tmavě zelené, na spodní straně matně lesklé. Raší na konci V. Na podzim nádherně vybarvují od tmavě purpurové barvy přes fialově hnědou, žlutooranžovou až po šarlatovou a vínově červenou.
Plodenství jsou kulovitá, cca 3 cm velká. Jsou podobná plodenstvím platanů. Přes zimu zůstávají na stromě.
Ekologie:
Má rád vlhká stanoviště v okolí vodních toků, smíšené a listnaté lesy. Pro dobrý růst vyžaduje slunné stanoviště, nesnáší zastínění, půdy potřebuje vlhké, živné, kyselé až neutrální. Nesnáší vápník v půdě! Na chudých půdách netvoří téměř žádné přírůstky.Mladý strom je citlivý na mráz, ale v tuhých zimách namrzají i staré exempláře, je to teplomilná dřevina. Do měst se příliš nehodí.
Původ a rozšíření:
Pochází z V části USA, Mexika, Guatemaly, kde roste v lužních a údolních lesích.Význam:
Přes svoji citlivost na mráz je to nádherná solitérní dřevina do teplejších chráněných poloh.Poskytuje vonnou pryskyřici storax (sweet gum).